نوشته شده در یک دیدگاه

کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟

قالی و قالیچه: فرش یکی از مشخصه های بارز طراحی داخلی خانه ایرانی است؛ حتی حالا که مبل وسیله و جایگاه اصلی برای نشستن در بسیاری از این خانه هاست، فرش با زینت بخشی کف خانه آن را دلپذیرتر کرده است، شاید این علاقه ذاتی ایرانی ها به فرش است که موجب گسترش صنعت فرش ماشینی در کشور شد تا آنها که وسع خرید فرش های دستباف را ندارند، فرش ماشینی را جایگزین آن کنند چرا که خانه ایرانی، بدون فرش تعریف نخواهد شد.

فرش ایرانى از جهات زیادى به انواع مختلف تقسیم مى‌شود. تنوع در اندازه، بافت، طرح و نقش، کیفیت و … موجب تقسیمات متعدد در این زمینه مى‌شود و هر یک از این نوع‌ها، نام خاص خود را دارد. در ادامه به معرفی ۳ نقش از انواع فرش های سنتی ایرانی می پردازیم و پس از آن به شما خواهیم گفت که چگونه از آنها در دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کنید. به شما پیشنهاد می کنیم که به فرش با طرح های سنتی در فضاهای مدرن نیز فکر کنید. نمونه های زیاد موفقی را می توان با چنین ایده ای پیدا کرد.

انواع طرح و نقش در فرش ایرانی

لچک ترنج: دارای حاشیه های پهن که دور تا دور فرش را احاطه کرده است نقش اصلی در قالب شکل هندسی، دایره ای و یا بیضی در میان آن قرار دارد که به آن ترنج می گویند و در چهار گوشه داخلی فرش فرم مثل قائم الزاویه ای که وتر آن خطی هلالی است که به هر یک از این چهار نقش لچک می گویند.

طرح افشان: در این طرح ترنج برداشته شده است و با حفظ همان حاشیه های اصلی در فضای میان حاشیه ها نقش هایی از انواع گل، ساقه و برگ دیده می شود.

طرح خشتی (گلستان) : تمام سطح داخلی بین حاشیه ها به مستطیل های مساوی تقسیم شده و در داخلی هر یک نقشه ای بافته می شود که ممکن است این نقشه ها در خشت های مختلف تکرار شود. این طرح در شهر های دیگر ایران به گلستان معروف است.

پیشنهاداتی برای انتخاب فرش های ایرانی

با پیشنهادات زیر همراه شوید. فرش پهن کردن هم قوانینی دارد. با رعایت این موارد می توانید در خانه خود احساس بهتری داشته باشید و از هماهنگی فرشی که انتخاب کرده اید در کنار دیگر مبلمان خانه تان لذت ببرید.

فرش را روی زمین پهن یا به دیوار آویزان کنیم؟ | آویختن فرش

فرش را کجا پهن کنیم؟ (۱) | فرش

فرش را کجای خانه پهن کنیم؟ (۲) | فرش

  • در فضاهایی با وسعت کم پهن کردن فرش با نقش و نگار های فشرده به شلوغی فضا و در نهایت کوچکتر به نظر آمدن آن کمک می کند. بنابراین برای این نوع فضاها از فرش هایی با طرح و رنگ کمتر استفاده کنید تا فضاهی شما بزرگتر به نظر برسد. و برای آوردن رنگ به فضا می توانید از مبلمان و وسایل تزئینی استفاده کنید.

  • هنگامی که کف پوش ثابت فضای مورد نظر شما طرح دار است فرشی با طرح خلوت انتخاب کنید. دکوراسیون امروزی با فرش های ایرانی قطعا زیباتر خواهند شد. تصویر بالا نمونه ای از نشیمنی مدرن است که به کمک فرش ایرانی متناسب با مبلمان فضایی آرامش بخش را به وجود آورده است.

  • بر روی فرش ایرانی سرمایه گذاری کنید! دکوراتور ها و طراحان دکوراسیون داخلی همیشه استفاده از طرح افشان را توصیه می کنند. در فضای نشیمنی که در تصویر بالا می بینید طراح به کمک فرشی با طرح افشان توانسته ترکیبی زیبا در کنار مبلمان چرمی را به وجود بیاورد.

  • انتخاب فرش های لچک ترنج برای فضاهای معمولی و نسبتا بزرگ مناسبند ولی انتخاب فرش خشتی برای این این محیط ها مناسب نمی باشند. در تصویر بالا نمونه ای از فضای نشیمن با اندازه ی معمول خانه های امروزه را می بینید که با طرح لچک و ترنج فضایی زیبا را به وجود آورده است. هماهنگی رنگ صورتی غالب در فضا با رنگ فرش حس وحدت در فضا را تقویت می کند.

  • برای فضایی با وسعت کم از فرش هایی با ترکیب رنگ روشن استفاده نمایید. هر چه کف روشن تر باشد فضا بزرگتر و نورانی تر دیده می شود. رنگ روشن  وسعت بیشتری را به خود اختصاص داده و باعث شده است که فضا بزرگتر جلوه کند.

  • در اتاق های پر رفت و آمد از فرش های روشن یا دارای بافت ظریف استفاده نکنید، زیرا درمعرض آسیب دیدگی هستند و قطعا فواصل زمانی برای شتشوی فرش را کتر می کنند.

نویسنده: لاله داورپناه

 اگر به دنبال وسایل دکوری خاص متناسب با دکوراسیون خانه تان می گردید، یا قصد خرید جهیزیه دارید و یا دوست دارید تغییری در اثاثیه خانه به وجود بیاورد و برای پیدا کردن وسایل دکوراسیون منزل و گشت و گذار در بازار زمان کافی در اختیار ندارید. به روشی ساده تر کالاهای مورد نظرتان را پیدا کنید. چرم باف برای شما راه حلی در نظر دارد از بخش محصولات در وب سایت دیدن کنید، پادری مورد علاقه خود را بین محصولات متنوع با اطلاعات دقیق ببینید و با هم مقایسه کنید، برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول با ما تماس بگیرید.

1 دیدگاه دربارهٔ «کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟»

  1. […] کدام فرش ایرانی مناسب دکوراسیون منزل شماست؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *