نوشته شده در یک دیدگاه

قدم بر روی اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان در تبریز

فرش سنگی تبریز (4)

شهر تبریز که از دیرباز به عنوان شهر اولین‌ها شناخته می‌شود، در سال‌های اخیر نیز با اجرای پروژه‌ای به نام ایپک در میان جهانیان درخشید. پروژه ایپک تبریز شامل یک فرش سنگی در میدان بزرگ ایپک (منصور سابق) است که اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان محسوب می‌شود.

فرش سنگی تبریز (1)

برای دیدن ادامه گزارش  به ادامه مطلب مراجعه کنید

برای دیدن نمونه پادری های سنگی برای منزلتان به اینجا و اینجا مراجعه کنید

فرش سنگی تبریز همچون فرش‌های گرانبهای تبریز در وسط میدان پهن شده‌است. طرح این فرش سنگی به دلیل اقتباس از طرح یکی از فرش‌های تاریخی و نفیس تبریز بسیار حائز اهمیت است. این فرش تاریخی که دارای طرح باغی زیبا است، در موزه فرش ایران نگهداری می‌شود و قدمت آن به قرن ۱۱ هجری شمسی برمی‌گردد. ابعاد این فرش ۴۲ متر در ۲۹ متر است که با ۵۰۰ هزار قطعه ۵ سانتی‌متر در ۵ سانتی‌متر و در ۱۲ رنگ ساخته شده‌است.

همچنین در وسط میدان فضای سبز و آبنماهایی قرار گرفته‌اند که زیبایی این فرش را چند برابر جلوه می‌دهند.

این میدان علاوه بر ایجاد فضایی مهم در مرکز شهر، نقش مهمی در خصوص معرفی میراث گرانقدر هنر فرش ایران ایفا می‌کند. این فرش که در مسیر جاده تاریخی ابریشم (مسیر ری-استانبول) قرار گرفته، یکی از جاذبه‌های شاخص شهر تبریز محسوب می‌شود و نه تنها گردشگران، بلکه شهروندان را نیز در ایام مختلف به سوی خود جذب می‌کند.

خالی از لطف نیست اگر به این نکته نیز اشاره کنیم که فرش ایرانی به عنوان یکی از کالاهای نفیس و ارزشمند ایرانی از جاده ابریشم به نقاط دوردست جهان صادر می‌شده است؛ این فرش سنگی نیز با قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، ارتباط معنایی ویژه‌ای را با آن برقرار نموده است.

در این میدان، مسجدی به نام مسجد کریم‌خان واقع شده که مربوط به دوره قاجار است. این اثر در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۸۳ با شماره ثبت ۱۱۱۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

در گذر از این مسیر تاریخی بازدید از این فرش سنگی زیبا و منحصر‌به‌فرد را از دست ندهید.

 

فرش سنگی تبریز

 

فرش سنگی تبریز

1 دیدگاه دربارهٔ «قدم بر روی اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان در تبریز»

  1. […] قدم بر روی اولین و بزرگ‌ترین فرش سنگی جهان در تبریز […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *