نوشته شده در یک دیدگاه

فرش ؛ زينت هميشگي‌خانه‌

 فرش ؛ زينت هميشگي‌خانه‌
امروزه خيلي‌ها هستند كه ترجيح مي‌دهند روي سراميك‌هاي منزلشان به جاي يك فرش، تنها يك قاليچه كوچك پهن كنند. اصلا معتقدند، دكوراسيون منزلشان با پهن كردن فرش خدشه‌دار مي‌شود. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هايمان‌ معمولا اين شيوه را نمي‌پسندند. شايد به اين دليل كه زمان آنها يكي از راه‌هاي سنجش اعتبار مالي افراد، با فرش‌هاي دستباف پهن شده در خانه‌شان انجام مي‌شده است.
اما سبك‌هاي جديد دكوراسيون يا حتي تغيير سليقه‌ها، هيچ‌كدام باعث نمي‌شود از هنر اصيل ايراني غافل بمانيم. اصلا گويي خانه‌هاي ايراني با فرش‌ ايراني عجين شده است. بنابراين حذف فرش از دكوراسيون منزل به بهانه مدرن شدن، كار درستي نيست. در حالي كه مي‌توان با انتخاب يك مدل مناسب، هماهنگي قابل قبولي بين ساير وسايل منزل ايجاد كرد.
در ادامه، برای تهیه یک فرش مناسب منزلتان، با شما همراه هستیم 🙂 ….

گام اول: خريد
سعي كنيد از مراكزي خريد فرش را انجام دهيد كه داراي مدل‌هاي متنوعي باشند. ابتدا ابعاد و اندازه موردنظر براي فرش را متناسب با فضاي در اختيارتان مشخص كنيد. گاهي در فرش‌هاي دستباف بين ابعاد، اختلاف وجود دارد كه مي‌توان از آن چشم‌پوشي كرد؛ چراكه اين مساله از مشخصات فرش دستباف محسوب مي‌شود.
مي‌توانيد فرش را از وسط تا كنيد و سپس دوباره اين دو قسمت را روي هم قرار دهيد. بدين ترتيب مي‌توان تقارن طرح را با محورهايي كه از مركزش مي‌گذرند، تشخيص داد. تقارن رنگ را نيز در اشكال بافته شده، مورد توجه قرار دهيد. دقت كنيد هر خط و شاخه‌اي امتداد و شكل طبيعي خود را داشته باشد و ناگهان در ميان طرح‌ها ناپديد نشده باشد.
رنگ فرش را از زواياي مختلف مورد بررسي قرار دهيد. رنگ فرش در جهت خواب آن تيره‌تر از رنگ آن در جهت عكس خواب است. رنگ فرش بايد به اندازه كافي غني و كامل باشد؛ به طوري كه قسمت‌هاي انتهايي پرزها با رنگ سطح فرش اختلاف نداشته باشد. يك تكه پارچه نمدار را روي پرزها بكشيد تا از ثبات رنگ‌ها اطمينان حاصل كنيد.

فرش ؛ زينت هميشگي‌خانه‌

كيفيت پرزها
يكي از عوامل مهم در مرغوبيت فرش، كيفيت پرزهاي آن است. پرز فرش بايد بادوام، درخشان و انعطاف‌پذير باشد. دوام پرزهاي نرم كمتر از پرزهاي ضخيم است. اين پرزها مقدار بيشتري گرد و خاك جذب مي‌كنند و ديرتر هم تميز مي‌شوند.


بافت فرش‌

براي آگاهي پيدا كردن از نوع بافت بايد پشت آن را بررسي كرد. چرا كه در اين قسمت كيفيت بافت مشخص‌تر است. بدين ترتيب مي‌توانيد از تعداد گره‌ها، نحوه تراكم، كوبيدگي پودها و يكنواختي طرح آگاه شويد.

تناسب دكوراسيون با فرش‌
از انتخاب فرش‌هاي پرنقش و نگار در فضاهاي با وسعت كم خودداري كنيد؛ چرا كه اين تراكم طرح باعث شلوغي فضا و در نهايت كوچكتر به نظر رسيدن خانه مي‌شود. اگر كفپوش ثابت فضاي مورد نظر شما طرح‌دار است، بايد فرشي را انتخاب كنيد كه زمينه خلوت‌تري دارد. بدين‌ترتيب بين طرح و نقش و فضاي محيط تعادل ايجاد مي‌شود.
تركيب رنگ‌هاي روشن براي فضاهاي با وسعت كم كه در عين حال نور كافي نيز ندارند توصيه مي‌شود به طوري كه هرچه كف زمين روشن‌تر باشد، فضا بزرگتر و نوراني‌تر جلوه مي‌كند. هنگام انتخاب رنگ فرش به مجموعه رنگ‌هاي موجود در فضا مثل رنگ ديوارها، روكش مبلمان، پرده‌ها، حتي رنگ چوب و لوازم نظير آن و كفپوش‌ها توجه كنيد.
اين كه فرش مورد نظر در چه مكاني و با چه كاربردي پهن مي‌شود، در انتخاب شما تعيين‌كننده است. مثلا براي فضاهاي پررفت و آمد مثل اتاق‌نشيمن و فضاي ورودي خانه، فرش روشن و با بافت ظريف و به اصطلاح رج بالا انتخاب نكنيد؛ چراكه اين گونه فرش‌ها در معرض آسيب‌ديدگي بيشتري قرار دارند.

1 دیدگاه دربارهٔ «فرش ؛ زينت هميشگي‌خانه‌»

  1. […] فرش ؛ زینت همیشگی‌خانه‌ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *