نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

معرفی سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران

معرفی سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان گفت: از سوی معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی کشور، شهر سیرجان به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شد.

 منطقه کویر، محمود وفایی افزود: با توجه به اینکه گلیم شیر یکی پیچ از شاخص ترین دستبافته‌های عشایر و روستائیان شهرستان سیرجان محسوب می‌شود و دارای قدمت چندین ساله است، این شهر به عنوان شهر ملی گلیم ایران معرفی شده است.

با ما در ادامه مطلب همراه باشید …

 

وی با بیان اینکه در سال‌جاری پرونده گلیم شیریکی پیچ جهت ثبت جهانی آماده می‌شود، اظهار کرد:گلیم سیرجان به موجب اهمیت دوخت، کیفیت و کمیت آن شهرت جهانی یافته بنابراین باید شهر سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم معرفی شود.

وفایی با اشاره به اینکه فعالیت‌های مستند نگاری این هنر سنتی با همکاری استانداری و فرمانداری این شهرستان در حال انجام است، اظهار کرد: بیش از 14 هزار بافنده گلیم شیریکی پیچ در سیرجان وجود دارد که باید مورد حمایت قرار گیرند. باید ضمن اعطای تسهیلات لازم و راه اندازی کارخانه یا کارگاه‌های مورد نیاز به تولید دوباره این هنر ارزشمند کمک کرد.

وی تصریح کرد: عرضه و نمایش گلیم شیریکی پیچ در نمایشگاه‌های داخلی و بین المللی و حضور بافندگان در جشنواره های ملی و استانی و تجلیل از آنها راهکار دیگری برای حمایت از این حرفه است.

مدیر کل میراث فرهنگی کرمان با بیان اینکه متاسفانه در سالهای اخیر صادرات گلیم شیریکی پیچ به صورت چمدانی صورت می‌گرفت، تصریح کرد: امیدواریم با همکاری دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه صادرات این هنر ارزشمند از طریق گمرک انجام شده و آمار صحیحی از صادرات بدست آید.

وی از تدریس رشته صنایع دستی با گرایش گلیم در دانشگاه‌ها و مدارس کرمان خبر داد و تصریح کرد: امیدواریم در سالجاری این رشته، تدریس و بر اهمیت این هنر سنتی افزوده شود.

وفایی با بیان اینکه راه اندازی موزه گلیم شیریکی پیچ در دستور کار است، افزود: با راه اندازی موزه گلیم می‌توان قدمت و پیشینه این هنر بومی را به معرض نمایش گذاشت.

مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمان از برپایی نمایشگاه تخصصی صنایع دستی در سال‌جاری خبر داد و خاطرنشان کرد: خوشبختانه این استان در دوسال اخیر رتبه اول فروش صنایع دستی کشور را بدست آورده که امیدواریم این رتبه در سال‌جاری توسط این استان کسب شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

اگر به دنبال وسایل دکوری خاص متناسب با دکوراسیون خانه تان می گردید، یا قصد خرید جهیزیه دارید و یا دوست دارید تغییری در اثاثیه خانه به وجود بیاورد و برای پیدا کردن وسایل دکوراسیون منزل و گشت و گذار در بازار زمان کافی در اختیار ندارید. به روشی ساده تر کالاهای مورد نظرتان را پیدا کنید. چرم باف برای شما راه حلی در نظر دارد از بخش محصولات در وب سایت دیدن کنید، پادری مورد علاقه خود را بین محصولات متنوع با اطلاعات دقیق ببینید و با هم مقایسه کنید، برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصول با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 + 17 =