نوشته شده در دیدگاه‌تان را بنویسید

رونمایی از حجیم‌ترین فرش سه بعدی جهان در اصفهان

حجیم‌ترین فرش سه بعدی یکپارچه جهان در یکی از مجموعه های تجاری اصفهان چند روزی می‌شود که به نمایش عمومی درآمده است.
رونمایی از حجیم‌ترین فرش سه بعدی جهان در اصفهان
به گزارش اصفهان امروز؛ حجیم‌ترین فرش سه بعدی یکپارچه جهان در مجموعه بزرگ سیتی سنتر چند روزی می‌شود که به نمایش عمومی درآمده است. این فرش دارای ۶ متر و ۲۰ سانتی متر ارتفاع،۶ متر عرض در پایین و ۳ متر عرض در تاج و میانگین عمق یک متر و ده سانتی متر است.

همچنین این فرش از ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار گره با ۸۳ رنگ تشکیل شده و دارای تراکمی نزدیک به ۱۱ هزار است. مالک معنوی حجیم‌ترین فرش سه بعدی یکپارچه جهان در حاشیه رونمایی از این فرش پیرامون مراحل طراحی و اجرای آن گفت: این فرش توسط عمرانی در سال ۱۳۷۱ ایده پردازی و طراحی می‌شود که حدود یک سال و نیم این طراحی به طول می‌انجامد.متین لطیفی افزود: بافت این فرش حدود ۴ و نیم سال و توسط ۴ نفر به صورت ثابت و ۴۰ نفر به شکل غیر ثابت و همچنین حدود یک و نیم سال قیچی کاری آن زمان می‌برد و در نهایت سال ۷۸ کار این فرش به پایان می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه طرح این فرش سردر مسجد امام خمینی در میدان نقش جهان است، اظهار داشت: تمام ابعاد این اثر با مقیاس یک چهارم نسبت به سردر مسجد امام خمینی طراحی و ساخته شده است.

لطیفی با بیان اینکه فرش‌های سه بعدی دیگری نیز در جهان بافته شده، درباره تمایز این فرش با دیگر فرش‌های سه بعدی جهان تصریح کرد: فرش‌های سه بعدی دیگری که در کشورهای دیگر از جمله چین بافته شده،چندپارچه هستند. اما وجه تمایز این فرش با دیگر موردهای مشابه، حجم بیشتر و یکپارچه بودن آن است و این امر را می‌توان مرهون خلاقیت طراح این اثر دانست.وی ادامه داد: ۳۰درصد نخ به کار رفته در این فرش از جنس ابریشم و ۷۰ درصد از جنس کرک است.

لطیفی خاطر نشان کرد: این فرش قبل از رونمایی در سیتی سنتر،در مکان‌های دیگری از جمله سالن اجلاس، هتل عباسی برای اجلاس سران اوپک، در کلیه مجالس بیداری اسلامی و با حضور مقامات دولتی رونمایی شده است.

وی اضافه کرد: اما امروز با کاری که تیم ما انجام داد، این اثر به نمایشی عمومی گذاشته شد و جا دارد از مدیران و مسئولان مجموعه سیتی سنتر تشکر کنم که ما را در تحقق این امر یاری کردند.

لطیفی همچنین از حداکثر یک ماهه بودن مدت زمان نمایش عمومی این فرش در سیتی سنتر خبر داد و اظهار داشت: البته هنوز مدت زمان مشخصی برای نمایش این فرش مشخص نشده،ولی نهایتا یک ماه را در نظر گرفته‌ایم.وی در ادامه گفت: در نظر داریم تا این فرش را در کشورهای خارجی نیز به معرض نمایش بگذاریم و به نوعی هنر ایرانی را در این کشورها عرضه کنیم.

وی به نقل از طراح این فرش، گفت: امیر سابق قطر در رونمایی از این فرش در نشست سران اوپک، به آن علاقه‌مند شده و حتی چک سفید امضایی به طراح ‌آن داده تا فرش را به او بسپارد.

لطیفی با بیان اینکه این فرش به نوعی در ایران مهجور بوده، اذعان داشت: این فرش همیشه در گوشه سالنی بوده و فقط چند نفر از مسئولان از آن دیدن می‌کردند و تا این زمان تا این حد به این فرش بها داده نشده بود.

وی تاکید داشت: بنا به نظر مقام معظم رهبری و مسئولان کشور ما باید به دنبال درآمدهای غیر نفتی باشد. لذا با استفاده از هنرهایی مانند این فرش می‌توانیم تا حدود زیادی باعث ورود ارز به ایران شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 3 =