Posted on

موزه فرش ایران آمیزه ای از هنر و اصالت ایرانی

فضاهای ایرانی و اسلامی : در ضلع شمالی پارک لاله و خیابان فاطمی تهران ساختمان سفید رنگی خود نمایی می کند. ساختمانی که از سال ۱۳۵۶ تا به حال آرام و محجوب از گنجینه های نفیسی که در دل دارد حفاظت می کند. و همچنان نیز استوار و پا برجاست. شاید باورتان نشود که این ساختمان زیبا و باشکوه یکی از زیباترین و معتبر ترین موزه های جهان است. وقتی رو به روی این ساختمان زیبا قرار می گیرید و به نمای سفید رنگ آن خیره می شوید ، از تزئینات نمای آن که به شکل دار قالی است کاملا متوجه خواهید شد که درون این ساختمان چه گنجینه نفیسی انتظارشما را می کشد. اگر شما هم می خواهید با موزه فرش تهران بیشتر آشنا شوید با ما همراه و هم قدم باشید تا به مناسبت روز جهانی موزه ها و هفته میراث فرهنگی گشتی در این موزه زیبا بزنیم.

م.نمای بیرونی موزه فرش ایران

اطلاعات بازدید موزه

 • روزهای بازديد : همه روزه به جز دوشنبه و ايام سوگواری
 • ساعت کار : ۱۳ تا ۲۰
 • بهای بليت (اتباع ايرانی): ۲۵۰۰۰ ریال
 • بهای بليت( اتباع خارجی ): ۲۵۰۰۰ريال
 • تلفن : ۶۵۲۷۰۳
 • نشانی : دکتر فاطمی قبل از کارگر شمالی 

دید پرنده موزه فرش تهران

معمار ساختمان موزه فرش

این ساختمان زیبا توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان که یکی از ارزشمندترین و برجسته ترین معماران ایرانی است طراحی و اجرا شده است. عبدالعزیز فرمانفرمائیان جزء نخستین نسل از معماران تحصیل‌کردۀ ایرانى در خارج از کشور به شمار می‌رفت. وی تحصیلات خود را در سال ۱۳۳۰ در دانشکده بوزار (دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس) به پایان رساند. توجه او به اصالت ساختمان هایی که طراحی می کرد بسیار ستودنی بود.

آذین های نمای موزه فرش

او سعی بر آن داشت تا روح و اصالت هنر ایرانی را به ساختمان هایش تزریق کند و این را می شود از تزئینات نمای بیرونی موزه فرش که به راستی یکی از شاهکار های اوست به چشم دید. ساختمان موزه فرش آذین هایی به شکل دار قالی دارد و نمای بیرونی ساختمان کاملا بازگو کننده درون آن است و به نوعی درون و برون آن هماهنگی زیادی را با یکدیگر دارند.

تالار های موزه فرش

ساختمان موزه فرش

این ساختمان ۳۴۰۰ متر مربعی شامل دو تالار است که از آن ها برای نمایش انواع قالي‌هاي دست بافت و گليم استفاده می شود. تالار طبقه همکف  معمولا برای نمایش ۱۵۰ تخته فرش از شاهکارهای فرش و قالی ایرانی که معمولا متعلق به مراکز مهم قالی بافی ایران مانند کاشان و کرمان و اصفهان و تبریز هستند ، استفاده می شود و تالار طبقه اول معمولا برای نمایشگاه های موردی و فصلی کاربرد دارد.

چیدمان فرش ها در موزه فرش تهران

ویژگی های موزه فرش 

مجموعه موزه فرش ايران شامل با ارزش‌ترين نمونه‌هاي قالي ايران از قرن نهم هجري تا دوره معاصر است و از منابع غني تحقيقي براي پژوهشگران و هنر دوستان به شمار ميآيد. در موزه فرش انواع گليم‌ها و فرش‌هاي دست بافت‌، با توجه به مرغوبيت و قدمت آن‌ها و با در نظر گرفتن ويژگي‌هاي قالي ايران از لحاظ رنگ آميزي‌، طرح‌، نقش‌، بافت و تنوع مناطق قالي بافي حفظ و نگه‌داري مي‌شود.

فرس های نفیس موزه فرش تهران

پژوهش در سوابق‌، تحولات و كيفيت تاريخي هنر و صنعت فرش‌، خاصه در ايران‌، گردآوري و خريداري نمونه انواع قالي‌هاي دست بافت ايراني و برگزاري نمايشگاه‌هاي موقت از فرش ايران و ساير نقاط جهان‌، از اهداف موزه به شمار می آید. در كتاب‌خانه موزه حدود ۳۵۰۰ جلد كتاب به زبان‌هاي فارسي‌، عربي‌، فرانسه‌، انگليسي و آلماني در اختيار هنر دوستان و پژوهشگران قرار مي‌گيرد. هم‌چنين بهترين كتاب‌ها و نشريات و تحقيقات مربوط به فرش ايران و قالي‌هاي مشرق زمين به طوركلي و كتاب‌هايي در زمينه مذهب‌، هنر و ادبيات ايران در كتاب‌خانه موزه موجود است‌. در كنار كتاب‌خانه‌، كتاب فروشي موزه نيز مشغول به كار است‌.

کفپوش های سیاه در تالار های نمایش موزه فرش تهران

در اين نمايشگاه نمونه‌هايي از قاليچه‌هاي تصويري شاهنامه بايسنغري به نمايش درآمده است كه گوشه‌هايي از ادبيات‌، اسطوره‌، مذهب و فرهنگ و هنر غني ايران را نشان مي‌دهد.

نمایشگاه های برگزار شده در موزه فرش تهران

در طول ساليان دراز، در اين موزه نمايشگاه‌هاي مختلفي برگزار شده كه مشهورترين آن‌ها از اين قرارند:

 • نمايشگاه طرح بته كه در دي ماه ۱۳۶۵ بر پا شده‌
 • نمايشگاه سجاده‌ها و قالي‌هاي طرح محراب از سده دهم تا چهاردهم هجري‌
 • نمايشگاهي از قالي‌هاي گل برجسته از قرن هشتم هجري تا دوره معاصر به مناسبت بزرگ‌داشت دهه‌فجر در ۱۲ بهمن ۱۳۶۴
 • دست بافت‌هاي ارامنه ايران

 

One thought on “موزه فرش ایران آمیزه ای از هنر و اصالت ایرانی

 1. […] موزه فرش ایران آمیزه ای از هنر و اصالت ایرانی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − هفت =